is the rock on steroids does steroids make you gain weight steroids vs natural are steroids lipids steroids definition npp steroids steroids for women reddit steroids dwayne johnson steroids does the rock use steroids are steroids legal in us

Genel Diş Hekimliği (Oral Diagnoz ve Teşhis Muayene)

Diş tedavileri çok büyük bir çeşitlilik arz etmektedir. Pek çok hastada birden fazla tedavi gereksinimi olabilmektedir. Bu tedavilerin doğru olarak planlanması, daha konforlu ve daha kısa süreli tedavi süreçleri sağlamaktadır. Ayrıca her zaman tam bir tedavi planlaması olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle, hangi tedavilerin öncelikli olarak yapılması gerektiğine bu muayene sırasında karar verilir.

Tedavi planlamasının temeli tanıdır. Doğru bir tanıya ulaşabilmek ve özellikle benzer belirtiler gösteren hastalıkları birbirinden ayırt edebilmek için değişik laboratuar tetkiklerinden faydalanılabilir. Tedavi planı öncesi, bu tetkiklerin planlanması da ilk muayene sırasında olur.

Ağız, çene ve yüz bölgesinin insan vücudundan bağımsız bir bölge olmadığı açıktır. Çeşitli sistemik hastalıklar ağız ve çevresinde belirti vermekle birlikte, bazen tedavileri ilgili tıp uzmanlık alanlarınca yapılabilmektedir. Yine planlanan diş tedavilerini olumsuz etkileyen veya diş tedavilerinin olumsuz etki oluşturduğu şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıkların varlığı bilindiğinde, hatta şüphelenildiğinde hastayı ilgili uzmana yönlendirmek de ilk muayene sırasında yapılan bir uygulamadır.

Oral Diagnoz

Röntgen

Teşhis Muayene

Teşhis Amaçlı Röntgen Tetkiki İstenebilir

Röntgen 2 türlü istenebilir. Genel olarakt tüm ağız içi durum değerlendirilmesi gereken durumlarda panaromik röntgen çekilmesi istenebilir. Lokal olarak tek bir diş kaynaklı şikayetlerde hasta koltuğunda tek dişin röntgeni çekilerek dişin durumu değerlendirilir. Panaromik röntgen çenelerle ilgili genel görüntü verdiği için bazen ağız içi muayene sırasında saptanamayan

  • Arayüz Çürükleri
  • Uyumsuz Restorasyon
  • Eksik Kanal Tedavisi
  • Kök Ucu İltahabı

gibi durumların teşhisini sağlamak için röntgen istenmektedir.

radyoloji-yenibosna-dis-klinigi