is the rock on steroids does steroids make you gain weight steroids vs natural are steroids lipids steroids definition npp steroids steroids for women reddit steroids dwayne johnson steroids does the rock use steroids are steroids legal in us

Protetik Tedaviler (Protez Tedavileri)

Bir veya daha fazla dişinizi kaybettiyseniz, bu durumun ağız sağlığınızı, estetiğinizi ve konuşmanızı ne kadar önemli ölçüde etkilediğini bilirsiniz. Protezler size kaybettiklerinizi iade eder.

Diş hekimliğinde protezler, kaybolan dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere yapılan apareylerdir.

Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.

Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen veya full porselen olarak isimlendirilebilirler

Kaç Çeşit Diş Protezleri Vardır?

Hazırlanacak olan protez, hastanın durumuna göre farklı materyaller ve yapılış tekniklerine sahiptir. Bu nedenle protezler çok çeşitlidir. Diş protezleri, yapılış tekniği ve kullanılan malzeme göz önüne alındığında üç ana başlık altında toplanabilir.

 • Sabit Protezler, yapıştırılarak uygulanır ve hastanın çıkaramayacağı şekilde tasarlanmışlardır. Bir kere yerine takıldıktan sonra oynamazlar ve çok konforlu bir kullanım imkânı sunarlar.
 • Hareketli Protezler, hasta tarafından çıkarılıp takılabilen ve kullanımı daha zor seçeneklerden biridir. Ancak, alışma sürecinden sonra hasta rahat bir şekilde hayatına devam edebilir.
 • İmplant üstü Protezler; implant sayısına göre çeşitlilik gösteren, kaplama şeklinde veya takıp çıkarılabilir özellikteki tüm protezler olarak nitelendirilebilir.

Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir?

 • Kuron  (tek dişin kaplanması şeklinde).
 • Köprü (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması - genelde uygulanan).
 • Lamine (yaprak porselen).
 • Zirkonyum porselen.

Hareketli Protez Çeşitleri Nelerdir?

 • Total protezler, hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda tercih edilir.
 • Parsiyel protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır.
 • Hassas tutucu protezler, kısmen dişsiz ağızlara uygulanan, kancası olmayan metal destekli protez çeşididir.
 • İmmediat protezler, halk arasında geçici diş olarak bilinen, operasyon sonrası hastanın hayatına hemen kaldığı yerden devam etmesini sağlayan protez çeşididir.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

 • Sabit, bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar: İmplant üstü sabit protezler, metal seramik (porselen) kaplamalar, zirkonyum porselen kaplamalar olmak üzere çeşitlendirilir. Ayrıca, implant sayısı dikkate alınarak All On Four veya hibrit sabit protezler de mevcuttur. Hareketli, tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler: İmplant üstü hareketli protezler; barlı, locaterlı, ball-attachment protezler olmak üzere çeşitlendirilir.