is the rock on steroids does steroids make you gain weight steroids vs natural are steroids lipids steroids definition npp steroids steroids for women reddit steroids dwayne johnson steroids does the rock use steroids are steroids legal in us

Dentopol Pedodonti Kliniğinde Hangi Tedaviler Yapılmaktadır?

Bu Klinikte Pedogojik Formasyon Sahibi Çocuklara Özel Tedaviler İçin Uzmanlık Sertifika Ve Diplomalarına Sahip Pedodonti Uzmanı Diş Hekimleri görev almaktadır. Pedodonti Kliniğinde aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası minik hastalarımıza sunulmaktadır:

pedodonti
  • Süt Diş Çekimi
  • Çocuk Kompozit Dolgu
  • Çocuk Kanal Tedavisi
  • Fissür Örtülmesi
  • Yerel Flour Uygulaması
pedodonti-nelere-bakar
  • Prefabrike Kron
  • Yer Tutucu, Çocuk Protezi
  • Amputasyon, Strip Kron
  • Kompomer Dolgu
  • Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi
mfhjmx3

Çocuğumu diş hekimine ilk ne zaman götürmeliyim?

Çocukların il dişleri çıktığında yani 6-12 aylık iken diş dokturuna götürülebilir. En geç tüm süt dişleri çıktıktan sonra, yani ortalama 24 aylık iken diş doktoru ile tanışması faydalı olacaktır.

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalı, nasıl olmalıdır?

0-2 yaş: 

Genellikle 6. ay ile 9. ay arasında başlayan diş çıkarma sırasında, ağız boşluğunu gazlı bezle temizlemeliyiz. Dişin çıkmasından birkaç gün sonra, dişi yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalamaya başlamalıyız. Başlangıçta sadece su kullanarak fırçalayın.

4 yaş sonrası:

Eğer çocuğunuz diş fırçalarken tükürmeye başladıysa.

6 yaş sonrası:

6 yaşına giren çocukta, süt dişlerinin düşmeye ve kalıcı dişlerin çıkmaya başlaması çok önemli bir dönemdir. Diş çürüklerini önlemek adına günde en az 2 kez diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı öğretilmelidir. Ayrıca Diş Hekimine giderek koruyucu uygulamalar yapılmalıdır.

8 yaş sonrası:

Çocuklar artık kendileri günde en az 2 kere ve tatlı yiyecek içeceklerden sonra dişlerini uygun diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamalıdırlar.

Çocuklarda hangi durumlarda dişin çekilmesi gerekir?

Öncelikle röntgen çekilip uzman ekip tarafından doğru bir analiz yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi ve dolgu sonuç vermeyince ve enfeksiyon daimi dişlere zarar verecek boyutta ise son çare olarak süt dişleri çekilmelidir.

Çocuğumun sürekli dişleri ne zaman tamamlanacak?

Keser dişler – 6-7 yaş

Yan keser dişler – 8 yaş

Köpek dişler – 10 yaş

Küçük azı dişler – 9-10 yaş

Büyük azı diş – 6 yaş

Büyük azı diş – 12 yaş

Büyük azı diş – 17-21 yaş

Çocuğumun süt dişi düşmeden, sürekli dişi çıktı. Ne yapmalıyım?

Bu durumda süt dişin çekilmesi gerekebilir. Çapraşık çıkan daimi dişler ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Böyle durumlarda doktorunuzdan yardım olmanız önemlidir.

Çocuklarda kanal tedavisi yapılır mı?

Zarar görmüş süt dişlerinde, daimi dişlerin sağlığı açısından süt dişini çekmeden önce kanal tedavisi uygulanabilir.

Çocuğumun dişleri sallanıyor, alttan daimi dişi geliyor. Buna rağmen süt dişi düşmezse çapraşık dişleri olur mu?

Süt dişlerinin kökleri alttaki daimi diş gelmeye başladıkça erimeye başlar. İlk değişen dişler genellikle alt çenedeki ön dişlerdir, daimi dişler arkadan dil tarafından süt dişinin arkasından baş vermeye başlar. Dilin etkisiyle öne doğru gelir. Süt dişini sallar ve kökünü eritir; süt dişi düşer, bu doğal bir süreçtir; çapraşıklığa tek başına neden olmaz. Ancak daimi dişler iyice ağızda yerleşip, süt dişleri de sallanmadan ağızda duruyorsa, o zaman süt dişlerinin çekimi gereklidir.

Çocuğumun daimi dişleri geldi; gelen darbelerden dişlerini nasıl korurum, dişi kırılırsa ne yapmalıyım, nerelere başvurabilirim?

Çocuğunuzu zararlı dış etkenlerden ne kadar koruyabilirseniz, dişinin kırılmasını da o kadar engelleyebilirsiniz. Özellikle ilköğretim döneminde okul ve bahçe kazaları çok olur ve o yaşta ağızda sürmüş olan özellikle üst ön dişler travmaya maruz kalır. Öyle ki; dişler çenedeki yerinden bile çıkabilir. Böyle bir durumda hemen diş hekimine başvurulmalıdır. Kırık parça sütün içinde bekletilebilir.